Korona sonrası neler olabilir – 4 – by Futurist Numan Bayrak

Kargo firmaları hızla kendilerini yenilemeli, yoksa yeni oyuncuların ortaya çıkması an meselesi gözüküyor.

Korona ile birlikte internetten satışlar patladı ama verilen siparişleri yerine teslim edecek kargo altyapısıda patladı.

Hızlı ve dinamik çözümler için yapılan çalışmalarda, kargonun en kısa sürede yerine ulaştırılması için drone kargoların devreye girmesini bekliyorduk orta vadede. Ama şimdi dron kargoların daha kısa sürede devreye gireceğini bekyebiliriz.

Tabiiki özellikle drone konusunda atılımda olan ülkemiz için bu ilginç bir fırsat olacak. Drone ehliyeti kursları ve drone sürücü belge kanun ve yönetmelikleride büyük olasılıkla hazırlanıyordur diye umuyorum.

Her şehrin belirli alanlarında öncelikle drone havaalanları açılacak. Bu drone aktarma merkezleri bir çeşit eski Harem Garı gibi , İstanbul Kadıköy Drone Alanı açılacak. Bu Drone alanlarına gelen giden kargolar diğer şehir veya semt alanlarına aktarılacak.

Bu alanlarda konumlanan klasik motor kuryeler, gelen giden kargoları yerlerine ulaştırmaya devam edecekler ilk etapta.

Yeni iş alanları olarak,

Drone Aktarma Merkez Projelendirme ofisleri

Drone Aktarma Merkez İşletimi yazılımı ve uygulamaları

Drone mobil ve diz üstü bilgisayar uygulamaları

Drone Tamicileri

Drone Yedek Parça Merkezlari

Drone Büfeler

Drone Alan Müdürü

Drone Alan Güvenlikçileri

Bu drone kargo aktarma merkezleri ile artan drone kullanımının yan etkileride olacak; zaten farklı ülkelerde başlayan bina dışı temizleme, badana boya işleri drone boyacı ve drone temizlikçiler tarafından yapılmaya başlanacak.

Yazın tatil belgelerinde drone kavun dondurmacı servise başlayacak. Teknelerinde insanlar alışverişlerini drone sepetlerini gönderdikleri marketlerden yapacaklar veya marketler tersine bu yerlere kendi drone kargolarıyla servis vermeye başlayacaklar.

Drone paparaziler devreye girdiğinde dünya gözetleme evine dönecek. Gizli saklı iş yapmak gittikçe zorlaşacak ve bunun etkisiyle dronlardan korunmak için drone engelleme programları veya aletleri icat edilecek.

Seni takip eden bir dronu vurmak ve düşürmek , kendini savunmak mı yoksa başkasının malına zarar vermek mi sorusu hukukçuları meşgul edecek. Yasa koyucular detaylı bir drone kullanım kuralları üzerine yasa ve yönetmelikleri hızla çıkarmak zorunda kalacaklar.

Drone kaza sigortası nasıl olacak? Zorunlu drone sigortası ve drone kaskosu ayrı ayrı ele alınacağı gibi üçüncü şahıslara zarar vermeyide sigortalamak gerekecek.

Drone sigortacılığı,

Drone Avukatları

Drone Bilirkişileri

Yunus Polislerimiz gibi , Kartal Drone Polis ekipleri kurulacak. Kartal Drone ekipleri ile Yunus Motorize ekipler eşgüdümlü çalışacaklar.

Drone trafiğini kontrol ve düzenlemek için yazılımcılar ve bu yazılımı kullanacak trafik polisleri muhtemelen oturdukları evlerden bu işleri yapacaklar.

Bu olanaklar , bizi sosyal izolasyona zorlayan korona ile ortaya çıkmaya başladı başlayacak. Bu sayede sıkışık şehir yaşamından daha geniş ve seyrek insan yoğunluğu olan alanlarda yaşamayı seçecek insanların yaşamlarını kolaylaştırcak.

Ucuzlayacak ve hızlanacak olan tedarik zinciri özelleşmeye başlayacak ; insanların fiilen geldiği toplu ürünlerin olduğu marketlerden , herkese bireysel olarak ulaşabilen çevrimiçi marketlere değişim tedariğin şeklinide değiştiriyor, değiştirecek.

Hızla beklentilerimiz farklılaşacağı için buna uyum gösteren yıkıcı yapıcı devrimsel hizmet ve türevleri öne çıkmaya devam edecek.

Evet “İCAT ÇIKARMAK” herkese lazım, yoksa bu tren bile değil , kaçırılmaması gereken bir roket tren.

Binmesi zor ama kaçırması kolay bir tren.

Altınova, Ayvalık, Türkiye

29.06.2020

Author/ Yazan : Numan Bayrak

Copyright belongs to Author

https://www.linkedin.com/in/numan-bayrak-5054714/

http://www.sureklipazar.com

http://www.enbtrading.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.