1961 yılı İzmit İstiklal Gazetesi – Babamın Yazıları-11 (31.05.1961) Azami Sürat

OLAYLARIN ARDINDAN

Azami Sürat

Author/Yazan : Numan Bayraktaroğlu

Bizim Darıca’nın şehire giriş yeri ile Yalıya çıkış yerinde, trafik teşkilatınca mı yoksa Belediyece mi konulduğu bilinmeyen iki işaret tablosu vardır: Bunlarda “Azami sürat 10 Km” ibaresi yazılıdır.

Bu işaretler, vardır ama yine de Darıca’nın bu caddesinden geçen vasıtaların hemen hepsi, en azından elli Km hızla aşağıya ve yukarıya doğru seyreder. Darıca’nın, bu istasyon caddesi ise, azami beş metre genişliktedir. Cadde, Darıcanın nüfus ve iş bakımından en kesif olduğu bir kısmıdır. Bütün resmi daireleri iş yerleri, ticarethaneler, kahveler, cami ve ilkokul bu cadde üzerindedir. Her an, bir çok vatandaş, bu vasıtaların altında kalıp ezilmek tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Bu trafiği kontrol görevi, trafikçilerin olmadığı yerlerde, Belediyelerin ve onların görevlendirdiği zabıta teşkilatının olması lazım gelir. Fakat, çok kere hayretle görülürki: Bedeliye başkanından tutunda, bu vasıtalar cehennemi süratla seyreder ve etraflarına ölüm korkuları saçarlar.

Ve….Şimdiye kadar da, bir zabıta memurunun, bir şoförü, fazla süratı yüzünden çevirdiğini de maalesef göremedik.

Biz, çocuklarımızın, işyerilerimizin canlarımızın, velhasıl bu arabaların tehdit ettiği herşeyimizin emniyette olmasını istiyor ve bunu ilgililerden bekliyoruz.

31.05.2020

Darıca, Kocaeli, Türkiye

Author/Yazan : Numan BayraktaroğluBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.