1961 İzmit İstiklal Gazetesi – Babamın Yazıları – 8 (27.04.1961) Millet Vekillerinin Maaşları üzerine

OLAYLARIN ARDINDAN

Yazan/Author : NUMAN BAYRAKTAROĞLU

Millet Vekillerinin Maaşları üzerine

Zannederim herkes, bizim gibi Temsilciler Meclisinin, geçen gün maaşlar hakkında aldıkları sonucu gazetelerde okuyunca üzülmüşlerdir.

Eğer aksi ve uygun bir teklifle durum değişmezse Millet Vekilleri 5400 lira maaş alacaklarmış, bu husus Mecliste tartışılmış ve fakat yinede kabul edilmiş.Bizce, bu işin tartışılmış olması falan hep fasa fisodur. işin aslı, bahis Meclise getirilip sunulduğu zaman, Temsilcilerin yüzde doksanının ağızlarının kulaklarına varırcasına yayıldığıdır. Samimi olarak bunu reddeden muhakkakki çıkmıştır ve onu tasdik eden bulunmuştur ama işte yinede kendi lehlerine sonuçlanmışdır.

Meselenin asıl garibide şu noktalarda toplanıyor ve umumun dikkatini çeken tarafta bunlar:

1- Ortada bir pahalılık varsa ve M. Vekilleri halen aldıkları yüksek dereceli memur maaşları ile geçinemiyorlarsa, memur maaşlarına zam tasarısı meclise geldiği zaman, ayda 250 lira alan bir memura yapılacak olan 105 liralık zamma neden hararetli hararetli itirazlar oldu. (Hoş memurlara yapılan zam tatmin etmekten çok uzak kaldı ve yinede piyasa da fiyatlar artıyor o da başka mesele.) Memur maaşlarına zam tasarısı “yapılması” diye tenkide uğrarken bir Allahın kulu temsilcide çıkıp zammın yapılmasını ve hemde tatmin edici bir şekilde yapılmasını savunmadı. Halbuki M. Vekillerine sıra gelince : Yapılan zammın az bile olduğunu hararetle savunanlar oldu. Halbuki seçim bölgelerine gidip sarf etseler dahi, bir siyasi mebusun, kendisi veya partisi çıkarına yapmış olduğu veya olacağı gezi masraflarını neden hazine karşılasın? Sonra bir vekil yurdu gezecekte hangi bilinmeyen derdimizi ve meselemizi ortaya çıkaracak.

Zaten bu yurdun bütün meseleleri her gün alakalı idareciler, memurlar, vatandaşlar ve basın tarafından bol bol aksettiriliyordu. Şimdiye kadar siyasi m. vekillerinin yaptıkları bütün geziler hep “nasıl kazanacakları ve nasıl oy alacakları” hakkında yapılmıştır ve bunu bütün millet gayet iyi görmüş ve bilmiştir. Millet ve devlet için yaptıkları işlere gelince: yine görmüşlerki: her mecliste ve her memlekette görevlerini ciddiye alan , samimi olarak mesuliyet duygusu taşıyan ve büyük hizmetler gören m. vekilleri mahduttur. Ve diğerleri “salla başı al maaşı” kabilinden, çoğu zaman meclise dahi gelmeden maaş almışlar ve milletlerine çöpçü kadar dahi hizmet etmemişlerdir. Bütün fonksiyonları hazineye yük olmaktan başka bir şey olmamıştır. Onlar, halen aldıkları ile geçinemiyorlarsa 250, 350, 700 ve 1000 lira alanlar geçinemiyorlar mı? Yoksa memurların çocukları ve geçindirecekleri çocukları yok mu? Memurların her türlü medeni ihtiyaçları parasız mı karşılanır? Memurlar, seyahatları parasız mı ( m.vekilleri gibi) yaparlar?

2- Pahallık yoksa, neden en yüksek dereceli bir memurun aldığından fazlasını almaya hak kazansınlar? M. Vekilliği, apartmanlar diktirmek, Kadillaklar sıralamak ve zengin olmak için mi yapılacak hala.?

Elhasıl, işi neresinden incelerseniz inceleyin hepsi aynı kapıya çıkıyor? Ve halkın ağzındada ş: “öyle ya” diyorlar, “yarın siyasi partiler iktidara gelince, bugünkü temsilcilerin çoğu aynı Mecliste vekillerdir, tabii keseri kendi tarafına vuracaklar.,. Fakat biz, bu söylentilere inanmak istemiyor ve M.vekili olsun, vali olsun, general olsun, veznedar olsun, çöpçü olsun aylık ile geçimini sağlayan bütün hizmetlilerin aynı ekranda incelenmesini ve ona göre karar verilmesini bekliyoruz. kemerleri sıkacaksak beraber ve zam göreceksek beraber. Yoksa yine halıkn ağzında sakız olduğu gibi “gemisini yürüten kaptan” misali olmasın bu işler.

İyi olur inşallah temennilerimizle

27.04.1961

Darıca, Kocaeli, Türkiye

Yazan/Author : NUMAN BAYRAKTAROĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.