1961 İzmit İstiklal Gazetesi – Babamın yazıları – 3 (12.04.1961) Olayların Ardından

OLAYLARIN ARDINDAN

Yazan : Numan BAYRAKTAROGLU

Trafik ve Kontrol

Senenin muhtelif aylarında, Anadolu’da ve hemen her haftada da İstanbul – İzmit civarında, otobüs, kamyonet ve otomobille seyahat ederim.

Bunca seyahatim sırasında, sadece bir defa Ankara’dan İstanbul’a hareket ederken, trafik polisinin arabamızı kontrol ettiğini gördüm. O seyahati yaptığımız otobüsü ve şoförünü polis memuru kontrol ederek garajdan çıkış müsadesi vermişti. Ancak bu bir üstünkörü kontroldu. Zira; aynı otobüsün kilometre saati çalışmıyordu, selektörü yoktu ve en mühümi de; frenleri ancak dört pompadan sonra tutuyordu. Polis memuru, otobüsün ilerisinde duruyor ve şoföre “hareket edip fren yapmasını” söylüyordu.

Tabiatıyla her şeyde olduğu gibi bununda kolayı bulunduğundan şoför hareket ettikten sonra, önce fireni pompalıyor sonrada polis memurunun işareti ile pedala basıyordu. Otobüsün içinde olanlar, bu kontrolu görünce seviniyorlardı. Halbuki; biraz şoförlükten anlayanlarımız durumu iyi görmediklerinden, uzun seyahati korkular içinde geçiriyorlardı.

Dikkat ediyorum, İzmit – İstanbul arasında çalışan bilumum vasıtanın çoğunda ” kilometre saati” ve ” Selektör” ya yoktur ya bozulmuştur. Trafiği böyle kalabalık olan ve hele süratli seyretmeye katiyyen elverişli olmayan bu yolda, bu iki aletinde son derece ehemmiyeti olsa gerektir.

İzmit İstanbul arasında, gece ve yağmurlu bir zamanda, yolculuk yapan sayın okurlar görmüşlerdir ki ;Asfalt yol, ışığı tamamen kestiği için vasıtalar, boşluk alemde seyreder gibi olmaktadırlar.

Bütün motorlu vasıtaların, fabrikalarında monte edilen her alet aksamlarının, ayrı ayrı, ve mutlaka çok mühim fonksiyonları olmak lazım gelir, Fakat, ne hikmetse, bize gelen bu vasıtalar, bir iki ay çalışınca, bu alet ve aksamlarını, birer birer kaybeder, bu suretlede, muallak da seyreden, dümensiz, işaretsiz, ve kontrolsüz ölüm saçan canavarlara dönerler.

Temennimiz odur ki, İzmit ve İstanbul trafik şubeleri el ele verecek, bu hat üzerinde sıkı bir tarama yapsın ve eksik aksamlı vasıtaların hareketine müsade etmesin.

Numan BAYRAKTAROĞLU

12.Nisan.1961


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.