İnternet ile ilk tanışmam

Internetle ilk tanışmam.

Yıl 1994 Moskova’dayım. O zaman ki 3 arkadaş kurmuş olduğumuz şirketimizin Moskova ofisini açmak için oradaydım.

Moskova’da ki dostumuz bize Novi-Arbat caddesi üzerinde ki Belediyelerin bağlı olduğu bakanlık için de 7.katta bir ofis ayarlamıştı kiralık olarak. O yıllar güvenlik önemli olduğu için resmi bir Bakanlık içinde 2 odalı bir ofise sahip olmak bir lükstü.

Hatta Rusça adımıza düzenlenmiş birer gazeteci kimliklerimiz de ayrı bir güven ve ayrıcalık veriyordu. O kimliklerle ofisimize girebiliyorduk.

Neyse ilk iş telefonları bağlatmak oldu.Sağolsun aynı dostumuz 3 hat birden bağlattı bize.Bende hemen bir Answer Machine dediğimiz teypli bir tele-sekreter makinası alıp bağladım çünkü daha telefonlara cevap verecek sekreter tutmaya zaman olmamıştı.

Günlerden cumaydı ve telesekreteri bağlayıp hafta sonu tatiline girdik.Pazartesi ilk ofis günümüz de ofise geldim. Telesekreter makinesine bakınca şaşırdım çünkü bütün teyp mesajlarla dolmuştu. Nasıl olur ? Daha kimseye bilgi vermemiştik ofis açtıımızı.

Telefonları ayarlayan arkadaşı aradım ve sordum; O “evet çok normal çünkü o numaralar bir Call Center’a ait idi .O yüzden bu kadar çok arama vardır dedi.”

Evet o anda anlayamadım ve sordum Call Center nedir diye; Arkadaşımda bir internet server şirketinin 7/24 açık call center diye cevapladı.

Daha Call Center nedir diye meraktan ölürken , bir de “internet” ve “internet server Provider” diye bir şey çıkmıştı karşıma.

Hemen teleksin başına oturdum ve İstanbul’da ki arkadaşlarıma durumu anlattım.

O zamanlar ana iletişim TELEX idi .Telex önce metni sarı şeritlere yazıp sonra karşıya gönderdiğiniz bir tür gelişmiş Telegraf tı ve o zamanalar uluslararası iş yapan herkesin eli ayağıydı.

Türkiye’den arkadaşlarım neyse ki Amerika’da okumuş ve o zamanlar interneti ülkede interneti kulanan hemen hemen 50 kişiden birileri olan ODTU üniversitesinden arkadaşlarıyla konuşup , interneti bana da anlattılar.

O zaman Rusya da kullanıcı sayısı 300 000 iken Türkiye’de sadece 50 idi.

Sonra neler oldu , anlatacağım.

Sevgiyle Kalın

Numan Bayrak

23.03.2020

Kadıköy, İstanbul,Türkiye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.